SGK düğmeye bastı! Maaş bağlanmasında mağduriyetler giderilecek

0
130

SGK’dan aylık bağlanmasında önemli genelge!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sunulan hizmetlerde vatandaşların mağdur olmaması için düğmeye bastı

MAĞDURİYETLERİ ORTADAN KALDIRACAK

SGK, kamu kurumlarının ölüm aylığında yapmış olduğu bürokratik ve yersiz işlemlerin önüne geçmek için tüm kamu kurumlarına genelge gönderdi. Geçtiğimiz yıl bir takım işlemleri elektronik ortama taşıyan SGK, tüm kamu kurumlarının da bu yönde hareket etmesini istemişti. Böylece taleplerin hızlı bir şekilde işleme konulması ve bürokrasinin yol açtığı mağduriyetlerin ortadan kaldırılması hedeflemişti. Buna rağmen bazı kurumların ‘kolaylaştırın’ talimatına uymadığı görüldü.

AYLIK İÇİN TEK BELGE

SGK özellikle sigortalının vefat etmesi durumunda geride kalanlara ölüm aylığı bağlanmasında hak sahiplerinden çok sayıda belge talep edildiğini belirledi. Bu konuda uyarılarda bulunan kurum, ölüm aylığı bağlanması için “Gelir Talep Belgesi” ile yazılı müraacatın yeterli olduğunu bildirdi.

MAAŞ BAĞLANMASINDAKİ SIKINTILAR

Ölüm aylığı bağlama sürecinde başvuru sahibinin yaptığı işlemler sonucunda, takibinin ve ödeme işlemlerinin iş yükü oluşturduğu da biliniyor. İşlemlerin gereksiz ödemelere yol açtığı, bununla birlikte hak sahibine ödeme işlemlerinin geciktirilmesi sonucu, hak sahiplerinin mağdur olduğu belirtiliyor. Yüzde 25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı 353, en yüksek 1.300 lira olarak belirlenmişti.

Yardım mı gerekli? Hemen yazmaya başla!